Terapie

Terapia czaszkowo-krzyżowa

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa jest wyjątkową delikatną i jednocześnie silną formą terapii,skupioną na rozpoznawaniu głębokich oddziaływań o szerokim aspekcie terapeutycznym i zdolnościami do rozwiązywania problemów,z którymi sobie nie radzą.

Jest to głeboki proces leczenia,który może uwolnić trzymane wzorce choroby-zarówno fizyczne jak i psychiczne-które gromadzimy,przez życie,jako rezultat urazu i traumy,który zapisujemy w naszej tkance,doprowadzając w końcu do utraty zdrowia i dysfunkcji.

TCK jest skupiona na dwóch aspektach. Przywróceniu i odtworzeniu ukrytych sił witalnych-Oddechu życia-który przenika nas,tworząc i podtrzymując zdrowie i dobrobyt w każdym aspekcie naszego życia. A drugim aspektem jest uwolnienie z napięć i utworzenie przestrzeni w celu swobodnego przepływu sił witalnych przez nasze ciało.

TKC może być pomocna dla większości ludzi,począwszy od wieku niemowlęcego aż po geriatrię,od niewielkich dolegliwości,aż po ostre i przewlekłe problemy ze zdrowiem.

Konsultacje fizjoterapeutyczne

Pierwsze spotkanie pacjenta z fizjoterapeutą daje możliwość przeprowadzenia wstępnej diagnostyki i oceny funkcjonalnej.

Dzięki pozyskanym w ten sposób informacjom fizjoterapeuta jest w stanie ocenić stopień i zakres uszkodzeń tkanek, będących skutkiem choroby lub urazu, a następnie wspólnie z pacjentem omówić najważniejsze założenia i cele terapii oraz zaproponować możliwie najlepszy program rehabilitacji, uwzględniający aktualny stan.

Warto mieć ze sobą jakiekolwiek badania obrazowe dotyczące aktualnego problemu np. zdjęcie RTG, wykonane badanie usg, badanie rezonansem magnetycznym (MR) lub tomografem komputerowym (TK).

Terapia manualna według prof. Karela Lewita

Nazywana także Metodą Lewita, jest systemem diagnostyczno-terapeutycznym stosowanym w celu rehabilitacji kręgosłupa i stawów obwodowych. W toku terapii używa się pasywnych i aktywnych technik mobilizacji i manipulacji oraz masażu,jak również aktywne ćwiczenia wykonywane przez pacjenta, aby wzmocnić i poprawić jego funkcjonalność.

Często niestety terapia manualna mylona jest z kręgarstwem,która nie ma z jakikolwiek podstaw medycznych. Terapia przywraca zatem swojego rodzaju fizjologiczną „grę” pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi, usprawniając całość organizmu, nie tylko jego wybraną część.

Mobilizacje i manipulacje

Manipulacja polegają na bardzo szybkim impulsie aplikowanym w stawie międzykręgowym, "międzytrzonowym" (tzw. dyskowym), w stawie krzyżowo-biodrowym lub w stawach kończyn.  Impuls ten charakteryzuje się minimalnym zakresem ruchu i maksymalną prędkością, a aplikowany jest w tkankach w momencie wybrania luzu torebki stawowej i więzadeł. Powoduje to powstanie gwałtownego podciśnienia między przylegającymi do siebie powierzchniami stawowymi kości (z tzw. efektem trzasku, „kliknięcia" - zjawisko kawitacji), co resetuje informacje w układzie nerwowym powodując natychmiastowe rozluźnienie tkanek, które wcześniej były odruchowo napięte.Dzięki technice od razu przywraca się prawidłowy zakres ruchu.

Mobilizacja jest to zabieg manualny, mający na celu przywrócenie prawidłowej funkcji tkanek miękkich, struktur nerwowych,stawów. Polega na przemieszczaniu stawu, poza normalny zakres ruchu. Jest to uwolnienie nadmiernego napięcia.

Mobilizacje stosuje sie również  min przy bliznach, zalecane po cesarskim cięciu czy po operacjach.Ma na celu przywrócenie właściwej ruchomości poszczególnych warstw tkanek względem siebie, co pozwala uniknąć niepożądanych zmian w narządzie ruchu. Dodatkowo ma to poprawić wygląd blizny.

Terapia punktów spustowych

Punkty spustowe (ang. trigger points) to bolesne zgrubienia, guzki lub pasma w mięśniach. Są one częstą przyczyną sztywności i bólu karku, pleców oraz okolic łopatki. Mogą też powodować napięciowe bóle głowy. Terapia punktów spustowych polega na masażu powięziowym, które neutralizują punkty spustowe, usuwają kwasicę oraz rozciągają sklejone powięzie, co skutkuje szybszą regeneracją tkanki objętej stanem zapalnym.

PIR

Poizometryczna Relaksacja Mieśni (PIR) jest to rozciąganie mięśni, opierające się na fizjologicznych mechanizmach zachodzących w mięśniach podczas ich pracy.

PIR stosuje się w celu eliminacji przeciążenia stawu, poprzez przywrócenie właściwej długości i elastyczności mięśni. Uważa się, że rozciąganie za pomocą poizometrycznej relaksacji należy do jednych z najbardziej skutecznych. Dzięki specjalnej sekwencji ruchu uzyskuje się wyłączenie mięśni antagonistycznych podczas rozciągania i szybko uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawach.

   ul. Miła 19
87-100 Toruń
 
  509 176 390   786 019 193